www.tranzistor.sk www.tranzistor.cz

Hľadať

Newsletter zadarmoVšeličo zaujímavé Analógové Foto

Analógové Foto

Ohodnoť tento článok
(0 hodnotení)

Tento týždeň som sa trochu hral s fotografovaním a vyvolávaním fotiek. Lákalo ma to od mala, tak som si splnil detský sen. Výsledky prinášam v tomto článku a určite spravím aj ďalšie časti, kde budeme foto cestou vyrábať plošné spoje.

Foto papier. Môžete ho kúpiť v balení po 25 kusov, čo na takéto experimentovanie úplne stačí.

 

 

Na tieto experimenty ešte potrebujete vývojku a ustalovač. Sú to chemikálie, ktoré jednoducho rozpustíte vo vode.

Mýtus:

Všeobecne sa rozpráva o tom, že keď osvetlíte nevyvolanú fotografiu tak sčerná. Nie je to úplne tak, ja som nechal osvetlovať fotografiu celý deň a to sčernanie nie je veľmi výrazné. Síce sa po dlhšej dobe sfarbí mierne do modrošeda ale čierna to určite nie je.

 

Obrázok vľavo je čistá biela fotografia ktorú som práve vybral z čierneho púzdra. Fotografia vpravo je jeden deň osvetlovaná na dennom svetle.

Takto vyzerá tá fotografia po tom, ako som ju ponoril do vývojky. Toto už teda je naozaj čierna.

Prvý pokus niečo naexponovať:

Po teste vývojky som sa pokúsil niečo naexponovať na fotografický papier a potom to vyvolať. Zámer bol jednoduchý. Vystrihol som z papiera vzorku, ktorú som priložil na fotopapier (samozrejme v úplnej tme). Pridržiaval som to prstami a asi na 30 sekúnd som na to zasvietil lampášom. Výsledok vidíte nižšie. Nič moc, jediné čo sa neosvetlilo sú plochy pod mojimi prstami. Ale v tomto experimente som sa naučil používať vývojku aj ustalovač, čiže fotka už následne nesčernáva na dennom svetle. A taktiež som zistil že 30 sekún osvetlenia aj cez kancelársky papier je viac ako veľa.

Fotka, ktorá prešla vývojkou aj ustalovačom.

Jednoduchá kopírka:

Takže som sa už trochu naučil robiť s vývojkou a ustalovačom. A trochu som pochopil koľko svetla je asi potrebné, tak som skúsil nakopírovať jednu nie veľmi kvalitnú fotografiu. Proces je celkom jednoduchý aj keď potme to je trochu problém Wink. Priložíte nejakú fotografiu na foto papier aktívnymi plochami k sebe a prekryjete to sklom. Takto zostavené to nasvietite niekoľko sekúnd. Ja som to nasvecoval 6 sekúnd, ale bolo to asi pridlho. Potom som dal foto papier do vývojky asi na 1min a do ustalovača asi na 4min. Na obrázkoch nižšie vidíte výsledok.

  

Vľavo je originálna fotografia, v pravo je kópia, ale určite ste si všimli že je to negatív a je zrkadlová.

Záver:

Mňa prekvapilo aké je to v podstate jednoduché. Zajtra skúsim zkonštruovať jednoduchý fotoaparát a potom vám napíšem ako to dopadlo.

Posledná zmena Piatok, 20 Február 2009 00:08

Akcia

sale closed

Telefonické objednávky

PO - NE 8:00 - 18:00

0903 404425

skype: kocalka