www.tranzistor.sk www.tranzistor.cz

Hľadať

Newsletter zadarmoVšeličo zaujímavé Spravte si fotoaparát

Spravte si fotoaparát

Ohodnoť tento článok
(4 hodnotení)

 Ak ste čítali posledný experiment tak už zhruba viete ako funguje vyvolávanie fotografií na fotopapier. Dnes som urobil jednoduchý fotoaparát z kartónovej krabice a pokúsil som sa nafotiť dom. V tomto článku Vám popíšem moje postrehy.

V prvom rade potrebujete vytvoriť nejakú fotokomoru aspoň so základným vybavením. Ak chcete pracovať cez deň nájdite miestnosť kde máte čo najmenšie okno, prípadne bez okna. Okno prelepte alobalom a po zhasnutí by ste tam mali mať úplnú tmu.

Ako dôležitý prvok fotokomory po mojich skúsenostiach považujem osvetlenie. Ako určite tušíte vo fotokomore musí byť tma, ale zároveň tam budete pracovať a v tme sa to moc nedá. Ako osvetlenie som najskôr používal červené led diódy. Tie síce fotopapier neosvetlia, ale v úplnej tme s nimi nič nevidíte. Ako vhodná alternatíva sa osvedčila malá žiarovka napájaná 1,5V batériou. Žiarovku musíte namalovať na červeno, ja som použil červený tuš a fungovalo to perfektne.

Najjednoduchší fotoaparát:

Tento fotoaparát pozostáva z kartónovej krabice obalenej alobalom, aby bola v krabici úplná tma. Vo vnútri krabice je na zadnej stene prilepený fotopapier.

Keď chcete fotografovať prepichnete krabicu v protiľahlej stene ako je foto papier ihlou. Tak vznikne v krabici dierka, cez ktorú do nej prechádza svetlo a osvetľuje fotopapier. To je celé nič viac, nič menej, ostatné je už len geometria a svetlo.

 Najjednoduchší fotoaparát (camera obscura). Neobsahuje žiadnu optiku. Žiadne motorčeky alebo elektroniku a preto s ním dokážete pochopiť a precítiť metódy fotografovania.

Negatívna fotografie zhotovená mojím fotoaparátom z kartónovej krabice.

Čas expozície tejto fotografie bol 30min a vydarila sa len preto lebo som založil fotografický papier naopak (fotocitlivou vrstvou odvrátenou od dierky fotoaparátu). Toto bola neúmyselná chyba, ale vo vede a výskume sa také občas stávajú a vďaka nim sa to niekedy aj podarí. Wink Ak založíte fotografiu správne, tak čas potrebný na expozíciu fotografie je zhruba niekoľko desiatok sekúnd.

Duchovia: Ako si všimnete na fotografii vyššie je len dom napriek tomu, že som sa pred fotoaparátom prechádzal a mával som vám. Cool Jednoducho som sa z fotografie vyparil, čo bolo spôsobené dlhým expozičným časom v provnaní s časom mojej osoby v zábere. Keby ste takto fotografovali námestie kde sa ľudia prechádzajú, tak by sa po vyvolaní tiež vyprázdnilo.

Toto je pozitívna kópia negatívu vyššie. Bohužiaľ, táto kópia mi moc nevyšla, osvetľoval som to len obyčajným lampášom, pričom som stred preexponoval a kraje sú podexponované.

Záver:

1. takýto fotoaparát vás nestojí takmer nič, ale zabavíte sa dokonale

2. vyskúšate si ako fotili naši predkovia

3. pochopíte ako v skutočnosti fotografia funguje a potom skutočne dokážete porozumieť fotografovaniu

4. skutočne sa viete hrať so svetlom, nie ako v kompaktoch kde vôbec nerozumiete, čo sa deje

5. kto toto nevykúša, vo svojej podstate nerozumie fotkám, ja som až teraz pochopil pravú podstatu fotografovania

6. ľahko pochopíte na čo je ohnisková vzdialenosť. (v našom prípade vzdialenosť od dierky k fotocitlivej ploche)

7. pochopíte čo spôsobuje clona. (v našom prípade veľkosť dierky)

Posledná zmena Nedeľa, 22 Február 2009 23:03

Akcia

sale closed

Telefonické objednávky

PO - NE 8:00 - 18:00

0903 404425

skype: kocalka