www.tranzistor.sk www.tranzistor.cz

Hľadať

Newsletter zadarmoVšeličo zaujímavé Meranie VA charekteristík

Meranie VA charekteristík

Ohodnoť tento článok
(0 hodnotení)

    V posledných dňoch som robil zopár meraní. Aj keď viem, že toto nie je také zaujímavé ako niektoré efektné zapojenia, rozhodol som sa tento článok zverejniť. Vrátil som sa tým k úplným základom a snažil som sa na týchto meraniach porozumieť tomu ako naozaj fungujú základné súčiastky. Odporúčam Vám všetkým takéto merania zrealizovať, trochu viac tým porozumiete ako to v skutočnosti je. Lepšie raz vidieť na vlastné oči a skúsiť vlastnými rukami ako 100x čítať múdre články.

   Merania som realizoval s dvomi multimetrami, jeden bol zapojený paralelne so súčiastkou vo funkcii voltmetra a druhý sériovo vo funkcii ampérmetra. Pomocou odporového trimrového deliča som menil na súčiastke napätie. Namerané hodnoty napätia a prúdu som prepisoval do Excelu, kde som aj vytvoril tieto grafy. Ako elektrický zdroj som použil 12V olovený akumulátor.

    Pri meraní som narazil na dve nebezpečné situácie. Ako prvé ma prekvapilo, keď mi pod rukami vybuchla červená LED dióda. Kým som pochopil, že do obvodu musím pripojiť ešte jeden ochranný rezistor na obmedzenie maximálneho prúdu, tak som ich zničil ešte zopár. Tiež mi pod rukami začal iskriť odporový trimer, keď som ho nedopatrením nesprávne pripojil, samozrejme sa tiež zničil, takže dávajte na to pozor a radšej to 2x skontrolujte pred pripojením zdroja.   

Schéma zapojenia meracieho pracoviska.


 

Volt - Ampérová charakteristika germániovej diódy. Všimnite si, že prúd ktorý preteká diódou pekne postupne rastie so stúpajúcim napätím. Tento prúd narastá už pri pomerne malom napätí. Pri napätí 0,1V cez germániovú diódu preteká taký prúd ako cez kremíkovú pri napätí 0,5V. Preto sa tieto diódy používajú ako detektory slabých signálov, napríklad rádiových.


Všimnite si prechodovú charekteristiku kremíkovej diódy. Na rozdiel od germániovej začína prúd cez diódu tiecť výrazne neskôr ale potom jeho hodnota prudko stúpa. Je to niekde na rozhraní 0,7V


Zmeral som aj prechodovú charakteristiku červenej LED diódy. Prúd cez ňu začína pretekať niekde pri hodnote 1,6V. Pri tejto hodnote začína dióda aj pekne svietiť. Pri hodnotách prúdu nad 40mA sa dióda celkom spoľahlivo zničí. Jej optimálna pracovná hodnota je okolo 10mA.

Zo vzorca pre výkon (P = U*I) dokážete vypočítať, že takáto dióda spotrebuje P=1,6V * 10mA = 0,016Watu. Toto je veľmi málo, ale keď necháte takúto diódu svietiť 24hodín denne / 365dní v roku tak spotrebuje 140W. To je zhruba toľko, ako spotrebuje 100W žiarovka za jeden a pol hodiny a to sa už počíta, hlavne ak Vám takýchto diód svieti doma viac a niektoré majú aj výrazne vyššiu spotrebu.


Zmeral som aj charakteristiku tranzistora BC547b. Na tomto grafe je vidieť aké zosilnenie vie tento tranzistor vytvoriť. Ako vidieť z tabuľky pri prúde cez bázu 0,21mA preteká cez kolektor prúd 66mA, čo je 317 násobok a toto je aj zosilnenie tranzistora. Na grafe vidíte, že zosilnenie nie je lineárne a aj preto je treba pre tranzistory nastavovať pracovný bod.

Posledná zmena Piatok, 13 Marec 2009 09:21
Viac z tejto kategórie: « Výroba kyslíka Súťaž »

Akcia

sale closed

Telefonické objednávky

PO - NE 8:00 - 18:00

0903 404425

skype: kocalka