www.tranzistor.sk www.tranzistor.cz

Hľadať

Newsletter zadarmoVšeličo zaujímavé Výroba kyslíka

Výroba kyslíka

Ohodnoť tento článok
(2 hodnotení)

    V sobotu som sa pokúšal realizovať starý experiment na výrobu kyslíka z peroxidu vodíka. Zistil som pri tom, že chémia je dosť zákerná a pokiaľ nepoznáte výsledok experimentu, nemôže si byť ničím istý. Predpokladám, že aj pre toto nastáva v chémii toľko nehôd, zranení a katastrôf.

!!!!!!!!!!!

Tento experiment je nebezpečný. Uvádzam ho tu len pre študijné účely a neodporúčam ho realizovať.

Peroxid vodíka je silné oxidovadlo aj mikrokvapka vám zoxiduje kožu na prstoch, strašne to štípe a kožu máte po takomto zásahu snehovo bielu. (Uvedomte si že peroxid, ktorý sa používa v lekárstve je  len 3% v tomto experimente som použiľ 30%)

Modrá skalica Síran Meďnatý je jedovatá látka po požití môže nastať smrť !

Kyslík, ktorý vzniká pri tomto experimente je silná horľavina a môže spôsobiť požiar alebo výbuch pri jeho nahromadení.

Chemická reakcia, ktorá prebieha v tomto experimente je silne exotermická, vzniká pri nej veľká energia a produkcia tepla.

!!!!!!!!!!!

    Dúfam, že som týmto úvodom odradil hazardérov a nik nebude tento experiment opakovať. Ja som sa tiež do neho pustil len preto, že som si ho trochu pamätal z hodín chémie a napriek tomu to prvýkrát nedopadlo dobre. Celý obsah zlúčeniny mi vykypel na stôl, problém bol, že sa to nedalo bez chemických rukavíc utierať lebo by som prišiel o ruky a len šťastím nedošlo ku katastrofe. Napriek tomu z mikrokvapiek, ktoré vystrekovali a dostali sa mi na ruky som mal prsty biele ako sneh a dosť to štípalo našťastie som to rýchlo umyl.

    Okrem nebezpečnosti je experiment pomerne jednoduchý. Nalial som do polovice nádoby peroxid vodíka (H2O2) a pridal som tam trochu modrej skalice CuSO4. Modrá skalica v tomto experimente pôsobí ako katalizátor, takže sa nespotrebúva a netreba jej veľa.

    Hneď po pridaní modrej skalice sa začne peroxid vodíka rozkladať na kyslík O2 a vodu H2O. Kyslík uniká vo forme bubliniek. Kyslík silne podporuje horenie, takže keď k nemu priložíte tlejúcu špajdlu tak sa podpáli. Ale musíte mať určitú koncentráciu kyslíka.

    Zákernosť experimentu je v tom, že sa takmer 12minút toho moc nedialo. Bublinky sa síce produkovali ale nebolo ich nejak moc veľa a stačili unikať z nádoby do priestoru. Čo sa ale dialo nepozorovane bolo postupné ohrievanie roztoku a pri dosiahnutí určitej teploty sa produkcia kyslíka urýchľovala až sa stala nekontrolovateľnou.

    Celé je to vidieť na videu, takže si to radšej pozrite.

Zoznam materiálu:

30% peroxid vodíka

modrá skalica (síran meďnatý) 

nádoba

záchytná nádoba (hlboký tanier)

špajdľa

sviečka (kahan)

Posledná zmena Sobota, 08 Január 2011 00:32

Akcia

sale closed

Telefonické objednávky

PO - NE 8:00 - 18:00

0903 404425

skype: kocalka