www.tranzistor.sk www.tranzistor.cz

Hľadať

Newsletter zadarmoVšeličo zaujímavé Termo článok

Termo článok

Ohodnoť tento článok
(1 hodnotenie)

Dnes vám prinášam jednoduchý, ale o to zaujímavejší experiment. Nazval som ho termo článok. V podstate ide o priamu premenu tepelnej energie na elektrickú energiu. Moje zapojenie nie je najefektívnejšie, ale konštruoval som ho tak hlavne kvôli jednoduchosti a názornosti.

Zapojenie pozostáva z medeného drôtu dlhého asi 10cm, ktorý je na koncoch ohnutý a zapichnutý do korkových zátok. Na konce drôtu je pripojený mikroampérmeter. Ako zdroj tepla som použil kahanec.

Oheň z kahanca zahrieva jednu stranu drôtu. Teplo zo zahriatej časti drôtu sa začne šíriť na druhú stranu. Tento prenos tepla sprostredkúvajú aj elektróny a ich pohyb v jednom smere vytvára elektrický prúd.

Ak by ste chceli vyrobiť viac elektrického prúdu, potrebovali by ste zapojenie, cez ktoré by ste preháňali viac tepla pričom jednu stranu by ste intenzívne chladili. Niečo ako medenú platňu, pričom jedna jej strana by bola chadená ľadom a druhá ohrievaná ohňom.

Mikroampérmeter nameral 3.4uA
Presunutím kahanca na druhú stranu sa zmení tok tepla aj prúdu, na merači je to zrejmé zo záporného znamienka.
Ak sa kahanec umiestni pod stred drôtu teplo sa šíri rovnomerne na obidve strany a merač nezaznamená žiadny prúd.

Záver: Tento experiment demoštruje to, že elektrický prúd je len pohyb elektrónov určitým smerom. Všimnite si, že na to, aby sme vyvolali elektrický prúd nepotrebujeme, aby sa elektróny hýbali veľmi rýchlo. Idú zhruba takou rýchlosťou ako sa šíri teplo v medenom drôte.

Posledná zmena Pondelok, 31 August 2009 22:53

Akcia

sale closed

Telefonické objednávky

PO - NE 8:00 - 18:00

0903 404425

skype: kocalka