www.tranzistor.sk www.tranzistor.cz

Hľadať

Newsletter zadarmoGeoda

Ohodnoť tento článok
(0 hodnotení)

Keď som bol malý chlapec, našiel som v lese pri našej dedine (Medzibrod) zaujímavý kameň. Podobal sa na dinosaurie vajce, ale bol to kameň. Zobral som ho domov a keďže ma dosť zaujímalo čo to je, rozhodol som sa ho ,ako vačšinu vecí, ktoré sa mi dostali pod ruky, rozobrať.

Taký kameň sa ale rozoberá dosť ťažko, a jediný použitelný nástroj na rozoberanie kameňa sa mi zdalo byť kladivo. Niekoľkokrát som do toho kamenného vajca udrel kladivom a výsledok ma ohromil.

Kamenné vajce sa rozpadlo na niekoľko častí, čo sa väčšinou stane, ak do kameňa trieskate kladivom, ale tento kameň bol dutý. A to nie je to najzaujímavejšie. Celé jeho vnútro bolo vyplnené kryštálmi. Tento objav ma tak šokoval, že som sa zľakol, či to nie je nebezpečné, nákazlivé, alebo rádioaktívne a kameň som vyhodil.

Keď som sa teraz motal po Kalifornii objavil som v jednom obchode presne takéto vajcovité kamene. Okamžite ma osvietilo a uvedomil som si, že toto som už niekde videl. Na štítku bolo napísané, že sú to GEODY. Neboli veľmi drahé, tak som jednu kúpil a výsledok vidíte na fotkách.

Geoda - kameň pred v pôvodnom stave

Ten istý kameň keď som ho rozbil. Použil som na to skrutkovač a kladivo. Všimnite si tenučkú kamennú škrupinku a vo vnútri hrubú vrstvu kryštálov.

Detail na vnútornú dutú vrstvu geody.

Záver:

Geody pravdepodobne vznikajú v horúcej hornine, v ktorej sa nejakým spôsobom udržujú plynné bubliny. Toto vysvetlenie ale berte len ako dohad nikde som nenašiel presvedčivý dôkaz, že to tak je. Moja geoda má tenučkú kamennú vrstvu a hrubú vrstvu kryštálov vo vnútri a toto vysvetlenie nevysvetľuje vznik týchto vrstiev.

Posledná zmena Sobota, 13 Február 2010 22:41

Akcia

sale closed

Telefonické objednávky

PO - NE 8:00 - 18:00

0903 404425

skype: kocalka