www.tranzistor.sk www.tranzistor.cz

Hľadať

Newsletter zadarmoVšeličo zaujímavé Geiger Mulerov počítač

Geiger Mulerov počítač

Ohodnoť tento článok
(3 hodnotení)

V stredu v noci som zostavil Geiger-Mullerov počítač. Je to elektronické zariadenie, ktoré dokáže identifikovať rádioaktívne žiarenie. Jeho konštrukcia je pomerne jednoduchá a je založená na elektrónkovej trubici. Keď prejde cez túto elektrónku vysokoenergetické žiarenie jonizuje sa v nej plyn a trubica zaznamená elektrický pulz. Pulz je zosilnený a detekovať sa dá bliknutím LED diódy a prasknutím v reproduktore.

Napätie na elektrónke je 500V. Elektrónka, ktorú som použil vie identifikovať žiarenie Alfa, Beta aj Gama. Zatial som meral len prirodzenú rádioaktivitu, ktorá je všade okolo nás, ale mám v pláne spraviť pár pokusov aj s uránovou rudou a s kozmickým žiarením. Skúsim tiež pohľadať nejaký rádioaktívny materiál, ktorý by sa mohol vyskytovať vo farbe niektorých starých výrobkoch.

Po týchto testoch vám ukážem ako sa dajú odtieniť jednotlivé Alfa, Beta a Gama žiarenia papierom, hliníkovou fóliou a olovom. Na tieto experimenty som zostavil aj modul, pomocou ktorého dokážem pripojiť zariadenie k počítaču prostredníctvom sériového portu a Serial-USB konvertora.

Geige-Mullerov počítač je vľavo. Vpravo je modul na pripojenie k osobnému počítaču s USB-Sériovým prevodníkom.
Geiger-Mullerov počítač, zadná strana. Na tomto snímku je pekne vidieť kovová elektrónka.
81 minútový záznam z Geiger-Mullerovho počítača. Počítač detekoval zhruba od 14 do 35 energetických častíc za minútu. Po prepočte to je približne 0,243uSv/hod. Po prepočte na rok je to 2,128mSv/rok. Tento údaj sa viacmenej presne zhoduje s hodnotou prírodnej rádioaktivity na Slovensku, takže zariadenie pracuje zrejme celkom správne.

Záver:

Keď som zariadenie zapol bolo to pomerne strašideľné. Z času na čas úplne náhodne bolo počuť z reproduktora prasknutie, ktoré znamenalo, že sa detekovala rádioaktivita. U človeka (teda aspoň u mňa) to spôsobovalo až zimomriavky. Je zaujímavé, že si na túto formu prírodnej rádioaktivity ľudia zvykli a nespôsobuje im problémy.

Posledná zmena Piatok, 17 December 2010 18:27

Akcia

sale closed

Telefonické objednávky

PO - NE 8:00 - 18:00

0903 404425

skype: kocalka