www.tranzistor.sk www.tranzistor.cz

Hľadať

Newsletter zadarmoVšeličo zaujímavé Tlak vzduchu

Tlak vzduchu

Ohodnoť tento článok
(1 hodnotenie)
Boli sme s chlapcami na jednej "vysokohorskej" túre a samozrejme, že sa to nemohlo obísť bez vedeckého experimentu. Výstup bol pomerne náročný na vrchol sme šlapali niekoľko hodín. Cestou sme vypili nejakú minerálku a práve prázdna flaška nám poslúžila ako nástroj na experiment.
Na vrchole hory vo výške 2076 sme prázdnu flašu od minerálky pevne uzatvorili vrchnákom. Po príchode domov v nadmorskej výške 120m sme mohli pozorovať výsledok experimentu. V nadmorskej výške 120m je tlak vzduchu zhruba 1000 hPa a v nadmorskej výške 2076m je tlak vzduchu zhruba 790hPa.
Na vrchole hory bol zhruba 21% nižší tlak vzduchu, čiže flaša by mala stratiť takmer štvrtinu svojho objemu. Výsledok si pozrite sami.
 
Na tento kopec v pozadí sme liezli. Túra bola pomerne náročná ale stálo to za to.
 
Takúto prázdnu flašu sme na vrchole uzavreli a zniesli dole.
 
Flaša sa takto stlačila. Lepšie povedané hmotnosť vzduchu (tlak vzduchu) ju stlačil ako by vo veľkej hĺbke stlačila hmotnosť vody ponorku.
Záver:
Experiment sa vydaril podľa očakávania, ale aj tak ma to potešilo vidieť to na vlastné oči. Pre zaujímavosť si uvedomte, že hmotnosť vzduchu ktorý sa nachádza v objeme 1x1x1m je zhruba 1kg
Posledná zmena Štvrtok, 15 September 2011 22:03
Viac z tejto kategórie: Polarizácia »

Akcia

sale closed

Telefonické objednávky

PO - NE 8:00 - 18:00

0903 404425

skype: kocalka